اشنایی با شغل معماری

عنوان شغل : کار شناسی معماری

تعریف شغل : مجموعه ای از مهارت های قابلیتهای فردی و شغلی جهت ارایه خدمات معماری – ساختمانی به متقا ضیان در شرایط مختلف .

رشته ( گروه شغلی ) : عمران و معماری و محاسبات و ...

شرح وظایف اصلی شغل : شرایط مذکور را برای متقاضی یا مراجعه کننده بازگو کرده و سپس با توجه به نرخ مورد نظر برای تهیه نقشه اقدام به برداشت کروکی از محل مورد نظر کرده و پس از آن برای تهیه نقشه اقدام می کنیم تا آن را به مرجع زیر صلاح ارجاع نماییم .

اهمیت و ضرورت شغل : نظارت بر روی تمامی زمین های شهری و روستایی و کنترل جمعیت و مقاوم سازی در مورد ساختمان های شهری و روستایی و چگو نگی ساخت و ساز در حوزه شهر و روستا .

مدارک تحصیلی لازم برای احراز شغل : ( لیسانس معماری کارشناسی ، نقشه کشی ساختمان )

مهارتها ، تجارب و دوره های اموزشی ویژه برای احراز شغل : تحصیلات عالیه 2 ساله در دانشگاهای معماری . داشتن تجربه از قبل ، سابقه کاری ، داشتن اعتماد به نفس ، علاقه به کار .

شرایط محیط کار : فضای سر پوشیده

وسایل و ابزار مناسب برای انجام شغل : کلیه لوازم مورد نیاز برای ترسیم نقشه های ساختمانی از قبیل خط کش ، گونیا ، مداد اتود ، ....

خصو صیات جسمانی و توانایی های لازم برای انجام شغل : از سلامت جسمانی در برابر خستگی برخوردار باشد . داشتن اعتماد به نفس .

خصوصیات روانی و توانمندی های لازم برای انجام شغل : نداشتن اعصاب وروان کافی و سرعت عمل و هوش فراوان برای طراحی و ترسیم خط در نقشه های ساختمانی .

رغبت های مورد نیاز برای انجام شغل معماری: علاقه به کار و داشتن حوصله زیاد .

ویژگی های شخصیتی ( عاطفی ، اجتماعی و رفتاری ) لازم برای انجام شغل : قبول مس‍ولیت و توانایی کار در شرایط دشوار .

محل های اشتغال و استخدام : در کلیه مراکزو شرکتهای دولتی و خصوصی و دفاتر خدمات فنی و مهندسی و ...

جنبه های مالی و حقوقی : در امد حقوق غیر ثابت

مزا یای فوق العاده شغل : داشتن اختیار از طرف خود فرد برای انجام کار.

نحوه ترفیع : کار خوب و برخورد مناسب با ارباب رجوع و پیشرفت در کار نقشه کشی .

حق مسکن : با توجه به بومی بودن فرد به او مسکن تعلق نمی گیرد.

نحوه استخدام و ورود به شغل : اعلام کردن از طرف شرکت برای گرفتن تست از متقاضی .

ارتباط های شغلی : داشتن ارتباط با رشته عمران و محاسبات .

مطلوبیت های شغل معماری : بستگی به علاقه و حوصله فرد دارد .

اتحادیه و یا انجمن و تشکیلات وابسته به شغل : بنیاد مسکن هر شهر یا استان .

اینده شغلی :

از نظر اقتصادی : میزا ن در آمد در این شغل به صورت آزاد مشخص نمی باشد ولی در ادارات و شرکتها حقوق به صورت ثابت می باشد .

از نظر اجتماعی : دارای جایگاه خاصی نمی باشد .

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل : انجام دستورات رییس اداره و بخش نامه های جدید در مورد نرخ روز برای تهیه نقشه برای متقاضی .

محل و راههای کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل : مراجعه به مشاوره شغلی و کتا بهای معماری .

توصیه لازم برای متقاضیان ورود به این شغل : داشتن علاقه و حوصله زیاد ، انجام هر گونه پروژه های مختلف ، داشتن اعتماد به نفس ، کار زیاد .

ولی کمتر پیش می‌آید که گوینده مفهوم دقیق آن را بداند و با ریشه و حوزه کارکرد این واژه آشنا باشد.

واژه "معماری" در زبان عربی از ریشه "عمر" به معنای عمران ،آبادی و آبادانی است. اما کلمه معماری (Architecture) ریشه در واژه یونانی Architektonike دارد که به معنای ساختن ویژه است؛ ساختنی که هدایت شده و همراه با آرخه باشد. آرخه نیز (Arkhe) از فعل آرخین (Arkhin) به معنای هدایت کردن و اداره کردن است.

اگر سری به لغت نامه های مختلف، اعم از فارسی و انگلیسی بزنیم می توانیم تعریف های مختلفی در ارتباط با معماری پیدا کنیم. برای مثال، در لغت نامه دهخدا این تعاریف برای معماری آمده است: بنایی و علم بنایی و شغل معمار/ عمل و شغل معماری/ آبادانی و آباد سازی.

همچنین، در دوره‌های مختلف تعریف‌های متفاوتی در این زمینه ارایه شده است. برای نمونه، فرانک لوید رایت، معمار نامدار اوایل قرن بیستم و یکی از  پیشگامان معماری مدرن در این باره می‌گوید: "معماری عصاره زندگی است و به عبارتی، زندگی را شکل می‌دهد. معماری، حقیقی‌ترین روش ثبت زندگی در دنیای گذشته، امروز و آینده است. یا در تعریف دیگری از لوکوربوزیه، یکی دیگر از پیشگامان معماری مدرن داریم: "معماری بازی با اشیا است در زیر نور."

اما آنچه اهمیت دارد این است که این تعریف های متفاوت در برخی ریشه ها دارای وجه مشترک هستند بطور کلی این تعاریف را می توان در سه گروه اصلی دسته بندی کرد:" معماری به عنوان یک پروسه، معماری به عنوان یک حرفه و در نهایت، معماری به عنوان یک سند.

معماری به عنوان یک پروسه

در این دسته بندی، معماری فعالیتی است در زمینه طراحی، بنا کردن بنا و دیگر ساختارهای فیزیکی که توسط یک فرد و یا افرادی برای ایجاد سرپناه انجام می شود.

در این پروسه، خلاقیت و نوآوری نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، همانگونه که لوکوربوزیه می‌گوید: "... اینکه معماری در لحظهای از خلاقیت بوجود می آید، یک حقیقت انکار ناپذیر است."

همچنین، طراحی معماری می‌تواند در ابعاد بسیار وسیع باشد، مانند اینکه ساختمان چگونه با محیط اطراف می‌آمیزد و یا اینکه در مقیاس کوچک باشد، اینکه ساختارهای جزیی طراحی چگونه می‌تواند در طرح شکل گیرد. بطور کلی، معماری در این گروه، طراحی برای هر گونه سیستم است.

 

معماری به عنوان یک حرفه

در این گروه تعاریف، معماری نقشی است که افراد به عنوان ارائه‌دهندگان خدمات می‌پذیرند. همانگونه که در لغت‌نامه دهخدا نیز دیدیم و از آن به عنوان بنایی، علم بنایی و شغل معمار یاد شده است.

معماری به عنوان یک سند

در این دسته بندی، معماری مبتنی بر طراحی‌ها و اسنادی است که بیان کننده ساختار و رفتار یک ساختمان و یا هر نوع سیستم ساخته شده است.

به عنوان مثال می‌توان به آثار معماری اشاره کرد که سمبل‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی یک کشور شناخته می‌شوند. ساختمان‌هایی مانند تخت جمشید و اهرام ثلاثه مصر از این نوع آثارمحسوب می‌شوند. آثاری که پیوند دهنده افکار و تصورات مردم زمان خود با حال و آینده است

/ 0 نظر / 189 بازدید